Chruściki

Chruściki

Chruściki kojarzą mi się z dzieciństwem, z babcią, z podjadaniem ich ukradkiem aby nikt nie widział. Dziś tradycję robienia chruścików na tłusty czwartek kontynuuję z moim synkiem.

Chruściki u mnie wygrywają z pączkami.Może dlatego, że pączków sama jeszcze nigdy nie robiłam, a jedyne które tak na prawdę mi smakują to te, własnej roboty o cioci 🙂 Muszę wziąć przepis i końcu za pączki się wziąć. Ale to w wolnej chwili.

Koniec karnawału obecnie to dla mnie właśnie one…chruściki, pyszne, chrupiące, posypane cukrem pudrem. Przepis z którego piekę, jest stary, babciny. Mam nadzieję, że Wam się spodoba jego prostota i sami go wypróbujecie.

Składniki:

  • 2 – 2½ szklanki mąki tortowej
  • 4 żółtka
  • 200 g kwaśnej śmietany 18%
  • 2 łyżki cukru pudru
  • 2 łyżki spirytusu
  • szczypta soli
  • litr oleju do smażenia

Do miski przesiewam mąkę, na początek 2 szklanki, później dodaję wszystkie składniki i zagniatam ciasto. Jeśli jest lepiące, dodaję mąki. Ciasto musi ładnie odchodzić od rąk.

chruściki
Wojtek wyrabia ciasto 🙂

 

Zagniecione ciasto tłukę wałkiem tak długo, aby na jego powierzchni zaczęły pojawiać się pęcherzyki powietrza. Nasz wałek niestety nie wytrzymał owego tłuczenia 🙂 Trudno, kupimy nowy 🙂

chrusciki
Tłuczemy ciasto by powstały pęcherzyki.

 

wałek do ciasta
Wałek do ciasta poległ na polu bitwy.

 

Dobrze wyrobione ciasto przykrywamy ściereczką i odkładamy na 15-20 min aby odpoczęło.

Gotowe ciasto kroimy na 3 części.

Każdą część cienko wałkujemy (można delikatnie podsypać mąką jak się klei), kroimy w paski wielkości około 3 x 10 cm (u mnie to różnie było, Wojtek kroił trochę po swojemu), każdy paseczek nacinamy na środku i jedną końcówkę ciasta przekładamy przez powstałą dziurkę.

chruscikichrusciki

W szerokim garnku lub brytfannie rozgrzewamy olej.

Do rozgrzanego oleju wrzucamy po kilka chruscików, tak, abyśmy mogli łatwo je obrócić na drugą stronę. Smażymy z każdej strony do zarumienienia, wyjmujemy i odsączamy na ręczniku papierowym.

Na koniec chruściki posypujemy cukrem pudrem.

chrusciki
Gotowe chruściki 🙂
chrusciki
Smacznego !!!

A Wam która tradycja związana z Tłustym czwartkiem jest bliższa? Pączki czy chruściki / faworki?12 thoughts on “Chruściki”

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


Facebook